logo

Kontakt

Świetlica Środowiskowa Nr 2
ul. 11-go Listopada 4
05-091 Ząbki
tel. 22 762 96 34
schowek@poczta.onet.pl

wiecej..    

Nasza Historia

Uroczyste otwarcie Świetlicy odbyło się 2 grudnia 2003 roku, uczestniczyło w nim 11-cioro dzieci, przedstawiciele władz miasta pan burmistrz Jerzy Boksznajder i zastępca burmistrza pan Krzysztof Sikorski oraz ks. Proboszcz Władysław Trojanowski. Do końca grudnia 2003 roku świetlica objęła opieką prawie trzydzieścioro dzieci w wieku 7 - 16 lat z ząbkowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych, pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych.

Na stanowisku kierownika zatrudniono panią Justynę Fijałkowską oraz dwoje wychowawców panią Renatę Wielądek i pana Roberta Kwiatkowskiego.

Dzięki przychylności Ks. Proboszcza Władysława Trojanowskiego oraz Dyrektor Szkoły Katolickiej Joanny Pytel Wychowankowie Schowka mogli korzystać z siłowni parafialnej i pomieszczeń szkoły katolickiej: sali gimnastycznej, tenisa stołowego, sali komputerowej.

 Pod koniec roku szkolnego wybrana grupa dzieci pojechała z wychowawcami na rajd rowerowy. W okresie letnim odbyło się wiele wycieczek i spacerów.

 W wakacje 7-ro młodszych dzieci wyjechało na kolonie nad morze do Karwi. Organizatorem wyjazdu był ksiądz Wojciech Stępień z Parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. Dzieci płynęły statkiem, były na wydmach w Łebie, w kinie, w skansenie, spędzały dużo czasu nad morzem. 10–cioro starszych wychowanków skorzystało z możliwości wyjazdu na obóz harcerski na Mazurach w Piastunie nad jeziorem Nożyce. Pani Elżbieta Klimkiewicz – komendantka Hufca Ząbki zabrała dzieci na trzy tygodnie na łono natury, gdzie mogły brać udział w wielu wycieczkach, zabawach i życiu obozowym. Od 2004 roku wychowankowie Schowka co roku, w lipcu wyjeżdżają na obóz na Mazury.

 W 2005 roku Wychowankowie mieli przyjemność poznać światowej sławy artystkę tworzącą gobeliny metodą tradycyjną- panią Katarzynę Bala. Uczestniczyli w wystawie jej prac pt.” Idę do światła” i uczyli się od niej robienia gobelinów. 24 kwietnia 2005 roku w ząbkowskim MOK-u odbyła się wystawa prac pani Kasi i wychowanków Świetlicy Środowiskowej nr 1 i nr 2, która była zwieńczeniem kilkumiesięcznej współpracy.

W 2005 roku przychodziła do „Schowka” pani Hanna Krynicka z MOK-u, która prowadziła raz w tygodniu zajęcia teatralne dla dzieci. Korzystaliśmy również z pomocy neurologopedy- Pani Ewy Winnickiej – Makulec, która raz w tygodniu służyła pomocą w kompensowaniu deficytów u dzieci. Na początku roku wychowankowie razem z wychowawcami przebrani za kolędników, przez kilka dni zbierali pieniądze na ferie. Świetlica do czerwca 2005 roku zatrudniała 5 pracowników: na stanowisku kierownika panią Justynę Fijakowską, wychowawców: pana Pawła Proniewicza, panią Izabellę Białek, panią Wiktorię Szczurek i panią Dagmarę Pudłowską.

W 2006 roku do Świetlicy uczęszczało 45-cioro wychowanków, z czego ponad połowa to dzieci przychodzące systematycznie. Taka ilość dzieci znacznie przekraczała możliwości lokalowe zajmowanych pomieszczeń w związku z czym w okresie letnim zaadaptowano starą kotłownię na nową salę dla dzieci, służącą do odrabiania lekcji. Od tej pory Wychowankowie mogli przebywać po zakończonych zajęciach szkolnych w trzech pomieszczeniach, które pozwoliły na oddzielenie osób bawiących się od tych, które jeszcze się uczą i robią prace domowe samodzielnie lub z pomocą wychowawców.

Dzięki współpracy z Panią Hanną Krynicką podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 21.06.2006r. Wychowankowie wystawili przedstawienie pt. ”Bajka – Samograjka”. Dzieci grały przed publicznością składającą się z wychowanków i wychowawców obu ząbkowskich Świetlic Środowiskowych, rodziców oraz zaproszonych gości- m.in. Pana Burmistrza Krzysztofa Sikorskiego. Sztukę po wakacjach powtórzono jeszcze dwukrotnie dla dzieci z przedszkoli „Bajka”.

29.10.2006 r. Schowek brał udział w III Regionalnych Mistrzostwach Świetlic w piłce nożnej w Nasielsku, na których zajął X miejsce. Aby utrzymać zdrowego ducha „Schowek” raz w miesiącu za zgodą Pani Dyrektor Joanny Odzeniak, korzystał nieodpłatnie z dużej sali gimnastycznej w SP1. Podczas Dni Ząbek 23.09.2006 r. zorganizowaliśmy loterię fantową dla mieszkańców oraz pokazaliśmy na scenie umiejętności grupy tanecznej dziewcząt, działającej w „Schowku”. W 2006 roku do kadry Schowka dołączyła Pani Barbara Niedziałkowska.

Również w 2006 roku tradycją stał się konkurs „La festa”- obecnie „Bon Ton”. Przez cały miesiąc dzieci zbierają serduszkowe punkty za kulturalne zachowanie podczas posiłków. Po podsumowaniu, osoby które zebrały ich najwięcej są w nagrodę zapraszane na podwieczorek do pobliskiej pizzerii.

W 2007 roku Wychowankowie Schowka mieli okazję poznać tajniki kick-boxingu, na zajęciach prowadzonych przez Wolontariusza Łukasza Góreckiego. 2007 był to kolejny rok współpracy z p. Hanną Krynicką, który zaowocował wykonaniem przedstawienia, które wystawiono pierwszego dnia wiosny- dnia 21.03.2007r. Przedstawienie wiosenno - ekologiczne dzieci grały przed publicznością składającą się z wychowanków i wychowawców „Schowka”, rodziców oraz wielu zaproszonych gości, w tym władz miasta i Proboszcza Parafii. Aktorzy zagrali jak zawodowa trupa teatralna. Sztukę powtórzono jeszcze trzykrotnie 21.04.2007 roku z okazji Dnia Ziemi, dla dzieci z klas 0 – 3 ze szkoły Podstawowej nr 2.

„Schowek” 17.03.2007 r. brał udział w Zimowym Turnieju Halowym piłki nożnej w Nasielsku zorganizowanym dla Świetlic Środowiskowych, pod hasłem: „Kopnij nałóg, żyj zdrowo na sportowo”. Zajęliśmy tam X miejsce. Świetlica od początku swej działalności współpracuje z wieloma instytucjami na terenie naszego miasta. Owocem takiej współpracy było 29.05.2007 roku zaproszenie naszych wychowanków przez Panią Katarzynę Węgrzynek prowadzącą koło wolontariatu uczniowskiego w Szkole Podstawowej nr 2, na koncert Gosi Andrzejewicz do Sali Kongresowej w PKiN.

Świetlica zaangażowała się w różnego rodzaju akcje organizowane przez Ząbki: sprzątanie miasta, konkursy i festyny. Podczas Dni Ząbek, w dniach 15-17.06.2007 dzieci i młodzież brały czynny udział w turniejach, grach i zabawach. Podczas Festynu Rodzinnego wychowawcy Świetlicy pomagali przy organizacji zabaw i gier. Pani Wiktoria Żurobska malowała dziecięce twarze. Wychowankowie „Schowka” poprzebierani za bajkowe postacie rozdawali maluchom baloniki i cukierki, co bardzo ubarwiło i uatrakcyjniło obchody 40-lecia nadania Ząbkom praw miejskich.

W 2008 roku po raz pierwszy dzieci ze Świetlicy wyjechały na ferie zimowe do Białowieży. Wyjazd odbył się w dniach od 11-go do 15-go lutego 2008 roku i uczestniczyło w nim 26-cioro naszych wychowanków. Przez kilka dni dzieci i młodzież mieli okazję odwiedzić zamek w Liwie, dolinę Bugu w Drohiczynie, Węgrów, Białowieski Park Narodowy, Kirkut – cmentarz żydowski w Narewce, Sobór św. Trójcy w Hajnówce i Grabarkę – Świętą Górę Prawosławia.

Podczas Festynu Miejskiego 21.09.2008 r. Wychowawcy Świetlicy zorganizowali stoisko „Crazy fryzjer”, gdzie ozdabiali dziecięce twarze kolorowymi malunkami, ręce – tatuażami, a włosy szalonymi, kolorowymi fryzurami.

Bardzo ważnym dla Świetlicy Środowiskowej nr 2 momentem był 2 i 3 grudnia 2008 r. Właśnie w tych dniach „Schowek” obchodził 5-lecie istnienia. Z tej okazji powstała kronika, wykonano pamiątkowe drzewo, na liściach którego umieszczone są fotografie wszystkich naszych wychowanków, a jest już ich ponad setka. Na uroczystość byli zaproszeni goście: przedstawiciele Władz Miasta Burmistrz pan Robert Perkowski, wiceburmistrz pan Grzegorz Mickiewicz, Burmistrz poprzedniej kadencji i wieloletni przyjaciel Świetlicy – pan Jerzy Boksznajder, pan Krzysztof Sikorski, ząbkowscy radni i pracownicy Urzędu Miasta, były i obecny Proboszcz Parafii ks. Władysław Trojanowski i ks. Andrzej Kopczyński oraz wszyscy dyrektorzy szkół, przedszkoli, fundacji i innych instytucji, z którymy współpracujemy na terenie naszego miasta. W obchodach brali też udział nasi sponsorzy, wychowankowie i absolwenci wraz z rodzinami.

W 2008 roku do kadry schowka dołączyła pani Anna Szczotka.

W Świetlicy od 2008 roku przez przeszkolonych pracowników prowadzony był program Cross Roads – Młodzież na Rozdrożu, który miał za zadanie pomóc naszym wychowankom radzić sobie z uczuciami, z trudnymi sytuacjami życiowymi i lepiej poznać siebie samego.

W 2009 roku nawiązaliśmy współpracę z panem Piotrem Szambelanem, który pokazał dzieciom jak fantastycznie można bawić się gliną i jakie efektowne mogą być ich prace po wypaleniu w specjalnym piecu. W dniu 06.06.2009 r. pojechaliśmy z okazji Dnia Dziecka na całodniową wycieczkę do Bałtowa do Parku Dinozaurów i zwierzyńca, w którym dzikie zwierzęta kopytne żyją jak na wolności. Podczas Festynu Miejskiego 7 czerwca oraz 20 września 2009 r. Wychowawcy Świetlicy tradycyjnie już zorganizowali stoisko „Crazy fryzjer”. Z powodu zwolnień i urlopów macierzyńskich p. Izy i p. Basi, zatrudniono na zastępstwa: panią Joannę Prusak, panią Ewę Sienicką i panią Filomenę Konopka.

W 2010 roku przychodził do „Schowka” pan Rafał Sawuła – aktor, animator kultury, magister sztuki, lalkarz, który prowadził raz w tygodniu zajęcia teatralne i plastyczne dla dzieci. Zakończyliśmy współpracę udanym przedstawieniem wierszy Jana Brzechwy z udziałem naszych wychowanków i wykonanych przez nich lalek. Publiczność stanowili pacjenci Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie chorych „Drewnica”, rodzice i przyjaciele dzieci oraz byli wychowankowie „Schowka”. W dniu 02.06.2010 r. pojechaliśmy z okazji Dnia Dziecka do warszawskiego ZOO.

W 2010 roku, tradycyjnie Świetlica angażowała się w różnego rodzaju akcje organizowane przez Ząbki, jednak najbardziej widać to było podczas Festynów Miejskich 20 czerwca oraz 5 września 2010 r. Wychowawcy Świetlicy tradycyjnie już zorganizowali stoisko „Crazy fryzjer”. Nasze wychowanice sprzedawały tego dnia własnoręcznie zrobioną podczas zajęć w „Schowku” biżuterię. W okresie dniach 11, 12.12.2010 r. dziewczynki wzięły też udział w Kiermaszu ozdób i prezentów świątecznych w MOKu. Świetlica, dzięki wolontariuszowi Panu Jackowi Chałupka, brała też udział w ogólnoeuropejskiej akcji Kids Games, która ma na celu pokazać i nauczyć dzieci wesołej, mądrej zabawy, przestrzegania zasad, myślenia zespołowego i kreatywności w wykonywaniu zadań. Nauka przez zabawę to również hasło Klanzy. W Świetlicy od listopada prowadzone były ciekawe zajęcia przez naszą wolontariuszkę, Panią Joannę Kielasińską, która od wielu lat zajmuje się Pedagogiką Zabawy.

Od wakacji 2010 r. Świetlica rozpoczęła współpracę z Fundacją Pramerica. Dzięki temu udało się pozyskać dla wychowanków rzeczy niezbędne na obozie harcerskim. Na początku września Fundacja pomogła nam sfinansować podręczniki i pomoce szkolne dla naszych podopiecznych. W grudniu dzieci po napisaniu listów do Świętego Mikołaja, otrzymały od pracowników Fundacji swoje wymarzone prezenty. Wyjątkową pomocą objęta została jedna z naszych ząbkowskich, wielodzietnych rodzin, której Fundacja sfinansowała prace hydrauliczne wraz z materiałami, niezbędne do tego, aby w domu była bieżąca woda.

W 2010 r. do kadry tymczasowo dołączył Pan Andrzej Kwaśkiewicz.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia po raz kolejny, dzięki Pani Agnieszce Barbachowskiej i wolontariuszkom z GP2, mogliśmy uczestniczyć w ogólnopolskiej Akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Obdarowano nas słodyczami i artykułami szkolnymi. Słodkości dostaliśmy też za pośrednictwem Pani Dyrektor Beaty Krajewskiej od rodziców i dzieci z PP2 „Leśny Zakątek”. Samorząd Zespołu Publicznych Szkół Katolickich w Ząbkach, pod kierownictwem przewodniczącej Pani Agnieszki Łagodowskiej, zebrał dla nas środki czystości, tak potrzebne rodzinom przed świętami.

W 2011 roku przychodziły do „Schowka” panie w charakterze wolontariuszy – animator Pedagogiki Zabawy KLANZA i instruktorka techniki plastycznej Decoupage. Nasi wychowankowie nauczyli się m.in. żonglerki i wykonali piękne prace nowo poznaną metodą.

W czerwcu kilkoro naszych wychowanków razem z wychowawcami miało przyjemność popłynąć w rejs jachtami po mazurskich jeziorach. Oprócz świetnej zabawy i niezwykłej przygody, wychowankowie mieli okazję nauczyć się współpracy, dyscypliny i poznać tajniki żeglarstwa. Był to bardzo atrakcyjny wyjazd, który zapadł w pamięć uczestnikom.

24 września 2011r. odbyła się wycieczka rowerowa do Parku Bródnowskiego zorganizowana przez Wychowawców naszej Świetlicy. Był to czas pełen wysiłku, ale i miłych wrażeń, zakończony ogniskiem u pani Lili Morawskiej w Fundacji „Dzieci ulicy”. 1 października obchodziliśmy I Dzień Wolontariatu. Wybraliśmy się na teren Szpitala „Drewnica” na zaproszenie Stowarzyszenia „Empatia”, gdzie dzieci wspólnie z wychowawcami, pacjentami szpitala oraz pracownikami firmy PRAMERICA, którzy wspierają nas od ponad roku i zaproponowali taką formę integracji, porządkowały teren wokół budynku, grabiły, pieliły oraz wspólnie zasadziły pamiątkowe drzewa.

Od września w Świetlicy rozpoczęliśmy cykl spotkań z ciekawymi ludźmi. Raz w miesiącu zapraszaliśmy wyjątkowego gościa, który opowiadał nam o swojej nietypowej pracy i zainteresowaniach. Poprzez te spotkania nasi Wychowankowie mieli możliwość poszerzenia własnych horyzontów, nabrali chęci do poznawania świata, uczenia się i by stało się to dla nich pomocne przy wyborze dalszej ścieżki edukacji i kariery. Gościła u nas Pani Wanda Pawłowicz, wieloletni pracownik Programu Pierwszego Polskiego Radia, Rzecznik Prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Mieliśmy też spotkanie z Sebastianem Wielądkiem – muzykiem, multiinstrumentalistą grającym na rzadko spotykanych instrumentach. Mogliśmy podziwiać jego grę na bębnach w Teatrze Roma w przedstawieniu pt. „Akademia Pana Kleksa”. Na spotkanie z kolejną ciekawą Osobą wybraliśmy się do kościoła Miłosierdzia Bożego. Tym razem to my byliśmy gośćmi naszego pana organisty Jana Pękali. Mogliśmy obejrzeć, a nawet zagrać na wysokiej klasy organach kościelnych. W grudniu naszym gościem była pani Agnieszka Paź – dziennikarka turystyczna, która pokazała nam piękne zdjęcia z podróży do Maroko, USA, Portugalii, Szwecji i opowiadała o zwyczajach, zabytkach i kulturze tych krajów. Na początku września Fundacja Pramerica pomogła nam sfinansować podręczniki i pomoce szkolne dla naszych podopiecznych. Fundacja zakupiła też dla naszych Wychowanków bilety do teatru i karnety roczne do Centrum Nauki Kopernik, co stanowi dla naszych wychowanków nie lada atrakcję.

W 2012 roku w pierwszym tygodniu ferii zimowych, jak co roku „Schowek” współorganizował akcję „Zima w mieście”. W tym czasie dzieci wyjeżdżały na basen „Polonez”, na łyżwy do ośrodka „Stegny”. Po raz kolejny pojechaliśmy też do kręgielni Hulakula. W tym roku w drugim tygodniu ferii udało się zorganizować zimowisko w Kościelisku koło Zakopanego. Uczestnicy wycieczki byli między innymi na Gubałówce, w Parku Linowym Trolandia, spacerowali Drogą pod Reglami, zwiedzili Jaszczurówkę, byli pod skocznią Wielka Krokiew oraz w Dolinie Kościeliskiej. Bawili się też przy ognisku i na kulig prawdziwymi góralskimi saniami.

W dniu 28.06.2012 r. pojechaliśmy z okazji spóźnionego Dnia Dziecka do Parku Linowego. W grudniu Fundacja „Pramerica” zafundowała naszym podopiecznym buty zimowe.

Co roku, począwszy od 2004 r. przed świętami Bożego Narodzenia w „Schowku” organizowane jest spotkanie wigilijne, podczas którego spożywamy tradycyjne potrawy, dzielimy się opłatkiem i kiedy to odwiedza nas Święty Mikołaj, obdarowując Dzieci paczkami słodyczy.

Co roku organizujemy również spotkanie Wielkanocne. Podczas obu uroczystości przybywają do nas zacni goście- przedstawiciele Władz Miasta, Ksiądz Proboszcz oraz ludzie związani ze Świetlicą.

Od 2010 r. w dniu zakończenia roku szkolnego odbywa się w Schowku wielka Gala „Świetliki” podczas której wręczane są specjalne nagrody za całoroczne dokonania oraz podsumowywana jest całoroczna wspólna praca Wychowawców i Wychowanków.

Raz w miesiącu odbywają się w świetlicy uroczystości urodzinowo – imieninowe dla jubilatów i solenizantów z danego miesiąca. Jest tort ze świeczkami i symboliczne prezenty. Także co miesiąc odbywa się rozstrzygnięcie rywalizacji punktowej, podczas której nagrodzone zostają osoby które zdobyły najwyższą liczbę punktów za udział z życiu Schowka oraz dyżurowanie.

Od 2004 r. przez szereg lat Schowek brał udział w wielu imprezach kulturalno - oświatowych na terenie Ząbek: festynach, loteriach, konkursach, sprzątaniu miasta, jesiennych biegach przełajowych. Podczas miejskich festynów Wychowawcy Świetlicy organizowali malowanie twarzy oraz szalony salon fryzjerski, w którym można było zmienić swój wygląd m.in. przy pomocy kolorowych sprayów do włosów. Organizowana była również sprzedaż biżuterii własnoręcznie robionej przez Wychowanków Świetlicy.

Od 2011 roku obchodzony jest w Schowku Dzień Wolontariatu. Dzięki współpracy ze Szpitalem „Drewnica” i zaproszeniu Stowarzyszenia „Empatia”, dzieci wspólnie z wychowawcami i pacjentami szpitala, porządkują teren szpitala, grabią liście, pielą oraz wspólnie sadzą pamiątkowe drzewo.

Dzięki współpracy z ząbkowskim Hufcem ZHP, Wychowankowie Schowka mogą co roku w lipcu wyjechać na 3-tygodniowy obóz integracyjny pod namioty na Mazury, gdzie na łonie natury mogą ciekawie i aktywnie spędzić czas. W tradycję obozu wpisały się na stałe obozowy chrzest, festiwal piosenki oraz olimpiada sportowa, obozowicze uczestniczą także w wielu grach terenowych. W trakcie obozu na uczestników czekają nielada atrakcje, m. in. zajęcia survivalowe prowadzone przez firmę Skaut, wycieczki na basen Tropikana w Mikołajkach, na Dni Szczytna, do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, do Gierłoży a także rejs motorówkami po jeziorze Mikołajskim.